آخرين نماز جمعه سال ۸۲

آخرين نماز جمعه سال 1382 شهر پاوه در محل مسجد جامع اين شهر و در حضور انبوه نمازگزاران  به  امامت ‌حاج ماموستا ملا قادر قادري اقامه شد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

موضوع خطبه‌ها :

1-سالي كه گذشت ، تبريك آغاز سال جديد و چند نكته

2-سالگرد حمله و تهاجم آمريكا به عراق ـ‌ يادي از حلبچه ـ 

3- ناگفته‌هاي انتخابات اخير پاوه و اورامانات

 

مبحث اول :

ماموستا ملا قادر قادري خطيب جمعه پاوه درخطبه اول نماز با اشاره به آغاز سال جديدگفت «مادر آغاز سال جديد بايد بامروري گذرا بر سالي كه گذشت از وقايع اين سال چه تلخ و چه شيرين درس بگيريم » وي با تعريف لغوي كلمه نوروز و بيان تاريخچه‌ پيدايش آن افزود « مراسمات عيد از سه جهت قابل ملاحظه است : ديدگاه اول اگرعيد  بمعني احياء سنن و آدابي چون روي آتش پريدن و ترقه بازي و اسراف در سفره هفت سين باشد از نظر اسلام اين اعمال مردود است و با اين تعريف عيد‌مبارك نيست و تبريك هم لازم ندارد

ديدگاه دوم : طبيعت مرده زنده ميشود، سختي زمستان رفته است ، فصل كارو كوشش فرارسيده و نارحتي به فرح تبديل شده است . و ديدگاه سوم : عيد يعني شروع سال نو و شروع تعطيلات و ايام ديدوبازديد و انجام صله رحم و تفريح و سفرهاي لازم و ديدار از بستگان و رفع خستگي يكسال كارو كوشش است .

بلا شك اگر عيد نوروز را با دو ديدگاه اخير تفسير كنيم مبارك است وفرارسيدن اين عيدرا به ملت و رهبرتبريك ميگوئيم » 

                وه‌تن نـه‌وروزه نيشــانه‌ي به‌هـــار        ده‌ك پيروزت بي نه‌جاريك سه‌د جار

مبحث دوم :

خطيب جمعه پاوه در بخش ديگري از خطبه‌هاي نماز افزود « امروز سالروز حمله و تهاجم آمريكا به عراق است كشورعراق بعد از رفتن استعمار بريتانيا بيش از نيم قرن است كه دستخوش جنگ و تخريب و مهاجرت و ... است و در اين ميان بيشترين ضربه‌ را كردها و شيعيان عراق خورده‌اند ، كشته‌و اسارت نيروهاي بارزان ، انفال 280هزار نفر ، 5000 شهيد حلبچه ، جنگ هاي تحميلي عليه ايران و كويت و دهها و صدها اقدام ديگري كه توسط رژيم بعث عراق صورت گرفته ، همه و همه براين مدعا تاكيد دارند كه عراق در چند دهه  اخير دستخوش ناآرامي و جنگ بوده است.»

« همه ما فاجعه حلبچه را از نزديك لمس كرديم ، واقعه‌اي دلخراش كه در تاريخ بشريت بعنوان فجيع‌ترين واقعه انساني ثبت شده است ،‌ قطعا انجام اين نوع حركات توسط رژيم بعث و صدام نتيجه‌اي غير از ايجاد نفرت و انزجار در ميان ملت عراق نسبت به حاكمانشان نداشت .» « بالاخره استكبار آمريكابه بهانه صلاح شيميايي ومبارزه با تروريسم در بامداد روز 29 اسفند 1381 به عراق حمله كرد و بعداز دوماه جنگ و خونريزي عراق را اشغال كرد »

ماموستا ملا قادر قادري با بيان خاطره اي از ايام تهاجم آمريكا به عراق افزود« مسلمانان در سراسرجهان و عقلا ديگر اديان هم نتيجه اين جنگ را منفي و شكست سياستهاي آمريكا مي‌دانند و معتقدند آمريكا بايد هرچه زودتر به اشغال عراق پايان دهد اما در آنسوي قضيه اكثرعراقيها اعتقاد دارند وضعيت فعلي به منفع ملت عراق است و تاحد زيادي خوشحالند ، لذا ماهم بعنوان برادر و همسايه آنها با خوشحالي آنها خوشحاليم»

وي با اشاره به نزديكي دوملت افزود« نبايد فراموش شود هرگاه صدام در شمال و جنوب كساني را شهيد ميكرد و يا آنها را اخراج و يا مجبور به مهاجرت ميكرد مردم ايران بخصوص شهرهاي مرزي غم‌خوارو مهماندار آنها بوده‌ايم »

« در مسئله حلبچه جمهوري اسلامي بيش از هر دولت ديگري به نفع ملت مظلوم عراق و ملت ستمديده حلبچه تبليغ كرد و در نتيجه تبليغ جمهوري اسلامي جنايت حلبچه جهاني شد ، با اين تفاصيل اين نكته را ميخواهم عرض كنم چنانچه امروز آنها خوشحال باشند ماهم خوشحاليم و اين خوشحالي و تغيير را به آنها تبريك مي گوئيم.»

مبحث سوم :

ماموستا ملا قادر قادري در بخش آخر خطبه‌‌هاي نماز با اشاره به انتخابات اخيرپاوه و اورامانات و تاييد آن توسط شوراي نگهبان  افزود « در انتخابات اخير به‌دو دليل قصد دخالت نداشتم 1- نمايندگان قبلي پاوه در دورهاي گذشته‌ بجز يكي دونفرشان مابقي‌ نتوانستندبايد و شايد در خدمت مردم باشند و در مجلس هم عدد بوده‌اند و اميد‌ي‌نمي رفت در اين دوره‌هم كاري براي ملت صورت گيرد 2- متوليان برگزاري انتخابات افرادي كار كشته‌ بودند و تعدادي افراد تازه‌ به سياست واردشده هم در كنارشان بود و باتوجه به شناختي كه داشتم از برگزاري انتخاباتي سالم و صحيح مطمئن نبودم و از همان روز اول خطي با مسئله انتخابات برخورد شد . و لذا باتوجه به اين دو مطلب صلاح اين بود ما كاملا بي طرف باشيم. »

وي ادامه داد « در روز برگزاري انتخابات تلفنهاي زيادي به من شد و از تخلفات گسترده در ثلاث باباجاني و جوانرود خبر ميدادند و روزهاي بعداز انتخابات هم ، تعدادي از روحانيون ، فرهنگيان و افراد صادق از منطقه ثلاث باباجاني وجوانرود نزد من آمدند وشهادت حسبي دادند و به اسم جلاله قسم خوردند كه در انتخابات اول اسفند تطميع ، لشكركشي ، تزوير ، تقلب ، خريد راي و هرج و مرج در حوزه‌هاي راي گيري شهرستانهاي ثلاث وجوانرود وجودداشته‌است   با وجو اين همه تقلبي كه مردم از آن خبر مي دادندو اين خبرها نگران كننده بود ، متاسفانه متوليان انتخابات با بستن چشمانشان برصحت صددرصد انتخابات تاكيد داشتند.

نهايتا تعدادي از نامزدها به وضع موجود اعتراض كردند و شوراي نگهبان هياتي را بر بررسي انتخابات در حوزه اورامانات اعزام كرد ، اين هيات بعد از بررسي نتيجه را به شوراي نگهبان فرستاد و شوراي نگهبان از 15 صندوق بازشماري شده راي بر ابطال 14 صندوق آن داد و آرا نفر اول انتخابات پاوه از 36 هزار به 29 هزار رسيدو اين يعني 8000 تخلف ، من نمي دانم  آيا 8000  راي باطل شده دليل بر صحيح نبودن انتخابات نيست ، آيا اين 8000 راي دليل بر امين نبودن متوليان انتخابات در منطقه نيست و آيا اين 8000 راي اين را نمي رساند كه اي مردم ماهم چه بخواهيم انجام ميدهيم حتي اگر 8000 راي تخلف باشد!!!!!! و...  

والبته به نظر ما به قياس از صندوقهاي بازشماري شده اگر چند صندوق ديگر بازشماري ميشدمعلوم نبودوضع انتخابات پاوه به كجا مي‌كشيد !!! من نميدانم آقايان متولي انتخابات چه جوابي براي اين ملت دارند كه مصرا بر صحت انتخابات تاكيد داشتند. چه جوابي در محضر پروردگار خواهند داشت .

ماموستا ملا قادر قادري در پايان افزود « از وزارت كشور و فرمانداران منطقه سوالي نداريم زير نتيجه عمل آنها را ديديم ولي از شوراي محترم نگهبان يك سئوال و يك‌گله داريم ؛ آيا اگر اين همه تخلفات در حوزه‌هاي ديگري‌ مي بود، نتيجه اين‌چنين مي‌شد؟ و به همين آساني راي بر تاييد انتخابات مي دادند ، جداي از اين آيابا توجه به وضع پيش آمده در انتخابات اخير براي‌ جلوگيري از افزايش جو بي اعتمادي در اين منطقه حساس و مرزي فكري كرده‌اند؟ و آيا مي توانيم مجددا به مردم بگوييم در انتخابات شركت كنيد؟ چه تضميني براي آراء ما وجود دارد!؟ »    

 

/ 2 نظر / 11 بازدید
محمد

سلام وبلاگی زيبا و با محتوايست - خوشحالم که می بينيم يک روحانی کرد تا اين حد آگاه و هوشيار است

به زودی می فهمید

نوشته های دیگران را از بین بردن کار زشتی است جناب قادری کوچکک. به فرض که من هم ننویسم .همه می دانند . به فرض هیچکس نداند . خـــــــدا که می داند . راستی شما به خـــــــدا معتقید ؟ بی گناه بودن دروغ چی ؟ وای بر شما ! توبه کنید .